Profilaktyka

Odrobaczanie
Szczenięta już w wieku 2 tygodni powinny otrzymać odpowiedni lek przeciwpasożytniczy, a w związku z cyklami rozwojowymi pasożytów wymagane jest powtarzanie odrobaczania w 4, 6 i 8 tygodnia życia. Następne podania leków przeciwpasożytniczych powinny być powtarzane co 6-8 tygodni z racji tego iż młode psiaki lubią zjadać wszystko co im na spacerze w pyszczek wpadnie. Normalną rzeczą u szczeniąt, do pewnego momentu, jest też koprofagia. Dorosłe psy odrobaczamy 3-4 razy do roku.

Kleszcze
W naszym regionie kleszcze występują już niemalże przez cały rok. Psy atakowane są głównie przez gatunki kleszczy: Ixodex ricinus, Dermacentor reticulatu oraz Rinocephalus sanguineus. Najwyższa aktywność kleszczy, związana z ich cyklem rozwojowym, przypada na kwiecień i maj oraz na sierpień i wrzesień. Jednak z racji występowania ostatnimi latami łagodnych zim, nikogo już w grudniu kleszcz nie dziwi. Kleszcze przenoszą wiele groźnych dla życia zwierząt chorób. Na pierwszym miejscu jest babeszjoza, a za nią czai się jeszcze kilka innych: erlichioza, borelioza, teiletioza, hepatozoonoza. Mamy szeroki asortyment preparatów przeciwkleszczowych. Obroże działają od 6 do 8 miesięcy, tabletki stosujemy co 3 miesiące, natomiast spot on co 4 tygodnie.

Pchły
W szerzeniu się inwazji pcheł biorą udział bezpańskie psy i koty, zwierzęta z pseudohodowli trzymane w garażach, piwnicach, byłych stajniach czy stodołach. Spore ilości pcheł bytują także w budach psów wiejskich. Młode zwierzęta zarażają się zaraz po urodzeniu od matki. Zwierzęta opanowane inwazją pcheł są niespokojne, koty liżą się i drapią, psy drapią się i iskają swędzące miejsca. Na szczęście większość stosowanych preparatów przeciwko kleszczom, zapobiega też inwazji pcheł.

No comments.